DENTOFİS

Dijital Diş Hekimliği

Son yıllarda meydana gelen teknolojik gelişmeler, hayatımızın birçok alanında olduğu gibi diş hekimliğinde de büyük ve köklü değişikliklere yol açmaya başlamıştır. Diş hekimliğinde dijital iş akışı, tedavi sürelerini azaltırken, başarı ve estetik oranlarını önemli ölçüde artırmaktadır.

Dijital diş hekimliği, restorasyon diş arası uyumunu insan ve malzeme faktörüne bağlı olmaksızın sağlayabilir. Tedavi süresini çok ciddi oranda azaltır. İlave prova seanslarını ortadan kaldırır. Çok kısa sürede dişlerinize yüksek oranda uyumlu ve estetik sonuç almamızı sağlar.

Dijital uygulamalar ile diş hekimliğinde hangi tedavileri yapabiliriz?

*Ön ve arka bölge diş kaplamalarının tam estetik malzemeler ile üretilmesi
*Geniş madde aynı olan dişlerin indirekt dolguları

Peki dijital diş hekimliği tam olarak neleri kapsar?

– Dijital Tarama (Ölçü) : Konvansiyonel ölçüler yerini ağız içi tarayıcılar ile alınan dijital ölçülere bırakmıştır. Ölçü kaşıkları ve silikon ölçü materyallerini kullanmaya gerek kalmaz ve yüksek hassasiyette ağız içi tarayıcı ile ölçü alınır. Ölçü artık bilgisayar ortamındaki 3 boyutlu bir görüntüdür.

Dijital Tasarım : Laboratuara bir bilgisayar dosyası olarak e-mail ile iletilen 3 boyutlu görüntü üzerinde, teknisyenlerimiz bilgisayar destekli tasarım yaparlar. Tüm detaylar bilgisayar ortamında özel tasarım programları ile elde edilir.

Dijital Diş Üretimi : Tasarım tamamlandığında, oluşturulan veri 3 boyutlu yazıcıya iletilir ve uygun materyal seçimi ile diş üretimi yapılır. Kenar uyumu, sağlamlık ve estetiği bir arada barındıran restorasyonlar elde edilir.

Yazıyı Paylaşın