DENTOFİS

Ortodonti

Ortodontik tedavi dişlerin çene kemikleri üzerinde düzgün bir şekilde yerleşmesi,  yüze ait asimetrilerin ve düzensizliklerin tespiti ve buna yönelik tedavileri ile ilgilenir.

Ortodonti ve dentofasiyel ortopedi, diş hekimliğinin maloklüzyonlar  ile ilgilenen uzmanlık dalıdır. Bu maloklüzyonlar dişlerin düzensizlikleri, alt ve üst çenenin birbirleri ile orantısızlığı ile ilgili olabilir. Ortodontik tedavi sadece dişlerin çene kemikleri  üzerlerinde  olması gereken yerlere getirilmesi ile ilgilenmez,  ayrıca çene kemiklerinin büyüme potansiyellerini yönlendirerek çenesel ilişkileri bozuk olan  hastalara tedavi şansı tanır.

Çene kemikleri üzerinde düzensiz şekilde yerleşmiş çapraşık dişler sadece estetik problemere değil, diş çürüklerinin ve diş eti hastalıklarının oluşma riskinin artmasına sebep olabilir. Bunların yanı sıra çiğneme kaslarına ekstra stres yüklenmesine , diş gıcırdatmalarına, baş ağrılarına, eklem rahatsızlıklarına yol açabilir.

Ortodontik tedavi ile daha sağlıklı bir ağız yapısına, daha güzel bir gülümsemeye ve size uzun süreler hizmet edecek dişlere sahip olabilirsiniz.

Yazıyı Paylaşın