DENTOFİS

Tedavi Ve Endodonti

Konservatif  tedavi, dişin çürüme veya kırılma sebebiyle kaybolan bölümlerinin dolgu malzemeleri ile yeniden restore edilmesi anlamındadır. Restoratif uygulamalar günümüzde çeşitlilik göstermektedir. Artık günümüzde dişten ayırt etmesi çok zor estetik malzemeler mevcuttur. Bu tip uygulamalar tecrübe, beceri, özen ve kaliteli malzeme kullanımı gerektirir.

Konservatif uygulamaları bir kaç başlıkta toplayabiliriz.

  • Arka bölge estetik dolgular : Dişin restore edilecek yüzey sayısına göre 1-2-3 yüzlü dolgular olarak değerlendirilir.
  • Ön bölge estetik dolgular : Ön bölgede çürük veya kırık durumlarında, diş ile aynı renk ve ışık geçirgenliği özelliklerine sahip olmaları başarıyı belirler.
  • Ön bölge diastema kapatılması (Bonding): Ön dişler arasında var olan doğal boşlukların estetik amaçlarla kompozit dolgu malzemeleri ile kapatılması
  • Indirect Restorasyon : Özellikle kanal tedavisi yapılmış veya bir şekilde kırılarak geniş madde kayıplarına sahip dişlerde uygulanan özel bir uygulamadır. Ölçü alınarak laboratuar ortamında %73 seramik içerikli malzemeden hazırlanan restorasyonun 2. seansta dişe çok kuvvetli bir yapışkan ile yapıştırılması şeklinde yapılır. Standart dolgu prosedürleri neticesinde karşılaşılan dolgunun düşmesi, kırılması veya dişin kırılması gibi problemlere karşı çok güvenli bir yöntemdir.

Endodonti, kanal tedavilerinin genel adıdır. Kanal tedavisi toplumda bir çok kişi tarafından çok ağrılı bir tedavi olarak bilinir. Kanal tedavisi lokal anestezi ile tam olarak ağrısız olarak gerçekleştirilebilir. Dişin çürümesi veya travmaya uğraması sonucu dişin özünde yer alan sinir ve kan damarlarının bulunduğu canlı kısmın bu durumdan etkilenmesi ve canlılığını yitirmesine bağlı olarak kanal tedavisi kararı verilir. Kanal tedavisi ile çok ciddi seviyede iltihaplanmış dişler dahi tedavi edilebilir. Kanal tedavisi bir seansta bitebileceği gibi, dişin durumuna ve hekimin kararına bağlı bir kaç seans da sürebilir. Kanal tedavisi ile canlılığını yitirmiş bir diş ağızdaki yerini sağlıklı ve ağrısız bir şekilde koruyabilir ve fonksiyonunu yerine getirebilir.

Kanal tedavisi diş hekimliğinde en çok detaya sahip tedavidir desek yanlış olmaz. Bu sebeple kanal tedavisi için tecrübe, dikkat ve teknolojik ekipman şarttır.

Yazıyı Paylaşın